The Company of
Watermen & Lightermen
of the River Thames

Past Winners

Year Name of Winner District or Club
2019 KEECH, Patrick Bromley
2018 ANDERSON, Alfie Peter Poplar Blackwall
2017 KEECH, Jack James Patrick Bromley
2016 FOLKARD, Benjamin Maidstone
2015 PETTIPHER, Louis James Gravesend
2014 MCCARTHY, Henry Joseph Greenwich
2013 BRICE, Nathaniel Edward Greenwich
2012 DWAN, Merlin Joseph Stepney
2011 ANNESS, Christopher Gary Whitechapel
2010 ARNOLD, Daniel John Bromley
2009 METCALF, Tom Lewisham
2008 ENEVER, Terence James Stepney
2007 MCGRANE, Jude Francis Greenwich
2006 HUNTER, Ross Terence Sunderland
2005 DEAN, Jack Arthur Dartford
2004 DWAN, Robert Edward Swanley
2003 CAIRNS, Liam Michael Garrett Greenwich
2002 DWAN,, Nicholas Richard Dartford
2001 BEASLEY, Nicholas Trevor Barking
2000 RICKNER, Billy Greenwich
1999 WOODS, Thomas William Lewisham
1998 BUSHNELL, David John Reading
1997 RUSSELL, Michael James Gravesend
1996 COLEMAN, Robert Gerard Lambeth
1995 NEICHO, Scott Michael Redbridge
1994 BULLAS, Christian George Gravesend
1993 CLIFFORD, James Daniel Gravesend
1992 MCCARTHY, Jeremy Joseph Blackheath
1991 NEICHO, Luke Christopher Barking
1990 COLLINS, Sean Charles Bromley
1989 HUMPHREY, Ralph Albert Ernest Greenwich
1988 HAYES, Glen Alan Southwark
1987 SPENCER, Christopher Dagenham
1986 WOODWARD-FISHER, Charles John Westminster
1985 SPENCER, Roger Bernard Dagenham
1984 MCCARTHY, Simon Jeremy Stepney
1983 HICKMAN, Peter James Charlton
1982 ANNESS, Gary Brian West Ham
1981 HICKMAN, William David Greenwich
1980 WOODWARD-FISHER, William Richard Masons Hill, Bromley
1979 BURWOOD, Frederick John Plaistow
1978 MACPHERSON, Aaron Leslie Bow
1977 DWAN, John Charles Greenwich
1976 PRENTICE, Paul Stepney
1975 DRURY, Christopher Mark Westminster
1974 LUPTON, Robert Edward Gravesend
1973 PRENTICE, Robert Anthony Stepney
1972 WILSON, Paul Limehouse
1971 DWAN, Kenneth Victor Camberwell
1970 SPENCER, Martin Samuel Greenwich
1969 GRIEVES, Leonard Edward Poplar
1968 LUPTON, John Eric Gravesend
1967 BRIGGS, Colin Michael East Ham
1966 STENT, David Eltham
1965 COLLINS, Alexander George Bromley
1964 WALKER, Francis Frederick Eltham
1963 ALLEN, David Erith
1962 DEARSLEY, Charles Albert Woolwich
1961 USHER, Kenneth Raymond Limehouse
1960 EASTERLING, Raymond William Lee
1959 SAUNDERS, George Leonard Erith
1958 CROUCH, Robert George Greenwich
1957 COLLINS, Kenneth Charles Rotherhithe
1956 WILLIAMS, Colin Deptford
1955 GOULDING, John Terrence New Cross
1954 EVEREST, Kenneth Charles West Ham
1953 BOWLES, Raymond Ernest Brentford
1952 GREEN, George Edward Wandsworth
1951 MARTIN, Malcolm Augustus Joseph Greenwich
1950 PALMER, George James Gravesend
1949 DYMOTT, Albert Harry Gravesend
1948 CLARK, Herbert Francis Ilford
1947 PALMER, James Victor Gravesend
1946 ANSON, Jack Donald Northfleet
1945 THOMAS, Sidney Dagenham
1944 AMBLER, Frank Ernest Twickenham
1943 MCGUINNESS, Edgar Frederick Greenwich
1942 DOTT, Frank Erith
1941 BOWLES, George Douglas lsleworth
1940 LUPTON, Eric George Northfleet
1939 THOMAS, David Elgee Dagenham
1938 PHELPS, Edwin Harry Putney
1937 SILVESTER, William Frederick Hammersmith
1936 TAYLOR, James Arthur Gravesend
1935 GOBBETT, Alfred Edward Poplar
1934 SMITH, Harold James Gravesend
1933 PHELPS, Eric Leslie Putney
1932 SILVESTER, Henry Thomas Hammersmith
1931 HARDING, Thomas James Henley on Thames
1930 PHELPS, Edward Alexander Putney
1929 TAYLOR, Charles Frank Blackwall
1928 PHELPS, John Leslie Putney
1927 BARRY, Louis Brull Camberwell
1926 GREEN, Thomas George Mackenzie Mortlake
1925 BARRY, Henry Albert Barnes Bridge
1924 GREEN, Harold Charles Poplar
1923 PHELPS, Richard William Putney
1922 PHELPS, Thomas James Putney
1921 BRIGGS, Albert Edward Ratcliff Cross
1920 HAYES, Harry Deptford
1919 PHELPS, Harry Thomas Putney
1918 GIBBS, Arthur Richmond
1917 BLACKMAN, John Herbert Gravesend
1916 PEARCE, Frederick William Hammersmith
1915 WEST, Lionel Philip John Shadwell
1914 MASON, Samuel George Jnr Charlton
1913 GOBBETT, George Henry John Greenwich
1912 FRANCIS, Luke Edward Kingston
1911 FISHER, William John Woodward MilIwall
1910 POCOCK, Richard John Eton
1909 LUCK, George Robert Erith
1908 GRAHAM, James Erith
1907 COOK, Alfred Thomas Hammersmith
1906 BREWER, Edwin Lewis Putney
1905 SILVESTER, Henry Hammersmith
1904 PIZZEY, William Alfred Lambeth
1903 BARRY, Ernest Wandsworth
1902 ODELL, Richard George Lambeth
1901 BREWER, Alfred Horace Putney
1900 TURFFERY, Joseph John Bankside
1899 SEE, John Hammersmith
1898 CARTER, Arthur James Greenwich
1897 BULLMAN, Thomas Wapping
1896 CARTER, Richard John Greenwich
1895 GIBSON, Joseph Henry Putney
1894 PEARCE, Frederick Hammersmith
1893 HARDING, Joseph Jnr Chelsea
1892 WEBB, George Gravesend
1891 BARRY, William Albert Victoria Docks
1890 SANSOM, James Thomas George Strand-on-the-Green
1889 GREEN, George Makenzy Barnes
1888 HARDING, Charles Richard Chelsea
1887 EAST, William Giles Isleworth
1886 COLE, Harry Deptford
1885 MACKINNEY, George Richmond
1884 PHELPS, Charles Putney
1883 LLOYD, James Wandsworth
1882 AUDSLEY, Henry Arthur Lambeth
1881 CLARIDGE, George Richmond
1880 COBB, William James Putney
1879 CORDERY, Harry Putney
1878 TAYLOR, Thomas Edward Wapping
1877 TARRYER, John Rotherhithe
1876 BULMAN, Charles Thomas Shadwell
1875 PHELPS, William Putney
1874 BURWOOD, Robert William Wapping
1873 MESSUM, Henry George Richmond
1872 GREEN, Thomas George Putney
1871 MACKINNEY, Thomas James Richmond
1870 HARDING, Richard Blackwall
1869 WRIGHT, George Bermondsey
1868 EGALTON, Alfred Blackwall
1867 MAXWELL, Henry William Custom House
1866 LIES, Arthur Kew
1865 WOOD, John William Bermondsey
1864 COOMBES, David Horsleydown
1863 YOUNG, Thomas Jnr Rotherhithe
1862 MESSENGER, John Cherry Garden Stairs
1861 SHORT, Samuel St. George in the East
1860 PHELPS, Henry John Maundy Fulham
1859 FARROW, Charles Starr Jnr Bermondsey
1858 TURNER, Charles John Rotherhithe
1857 WHITE, Thomas Caffin Bermondsey
1856 EVERSON, George William Greenwich
1855 WHITE, Henry James Bermondsey
1854 HEMMINGS, David John Bankside
1853 FINNIS, James Richard Wapping
1852 CONSTABLE, Charles Lambeth
1851 WIGGETT, George Daniel St. George in the East
1850 CAMPBELL, William Henry Lambeth
1849 COLE, Thomas Jnr Blackfriars
1848 ASH, John Rotherhithe
1847 ELLIS, William Henry Westminster
1846 WING, John Francis St. Martins in the Field
1845 COBB, Joseph Greenwich
1844 LETT, Frederick Lambeth
1843 FRY, James Limehouse
1842 LIDDY/LIDDEY/LIDDAY, James Wandsworth
1841 MOORE, Richard Greenwich
1840 HAWKINS, Thomas William Limehouse
1839 GOODRUM, Thomas Westminster
1838 BRIDGE, Samuel William Limehouse
1837 HARRISON, Thomas Lambeth
1836 MORRIS, James Horsleydown
1835 DYSON, William Limehouse
1834 TOMLINSON, William John Westminster
1833 MAYNARD, George Lambeth
1832 WAIGHT, Robert St. Saviours
1831 OLIVER, Robert Luke Deptford
1830 BUTLER, William Covent Garden
1829 STUBBS, Samuel Lambeth
1828 MALLETT, Daniel Jnr Bankside or Mallett Robert, Lambeth
1827 VOSS, James Bermondsey
1826 POETT, John Jnr Bankside
1825 STAPLES, George Richard Tooley Street
1824 FOGO, George Barking
1823 BUTCHER, George Thomas Hungerford Stairs
1822 NOULTON, William Henry Lambeth
1821 COIE, Thomas Scott Snr Lambeth
1820 HARTLEY, Joseph William Strand Lane
1819 EMERY, William Hungerford Stairs
1818 NICHOLLS, William Greenwich
1817 ROBSON, James Wapping, St George in the East
1816 LENHAM, Thomas Bromley Christ Church
1815 SCOTT, John Bankside
1814 HARRIS, Richard Bankside
1813 FARSON, Richard Bankside
1812 MAY, Richard Lambeth
1811 THORNTON, William Hungerford Stairs
1810 SMART, John George Strand Lane
1809 JURY, Francis Horsleydown
1808 NEWELL, George Battle-Bridge, St Olaves
1807 EVANS, John Alexander Bermondsey
1806 GOODWIN, John Shadwell
1805 JOHNSON, Thomas Lambeth
1804 GINGELL, Charles Fleet Street
1803 FLOWER, John William St. Martin’s in the Field
1802 BURNE, William Limehouse
1801 CURTIS, John Robert Queenhithe
1800 BURGOYNE, John Christ Church
1799 DIXON, John Abraham Rotherhithe
1798 WILLIAMS, Thomas James Ratcliff Cross
1797 STILL, James St. Saviours
1796 THOMPSON, James St. George in the East
1795 PARRY, William Westminster
1794 FRANKLIN, James Putney
1793 HALEY, Abraham St. Johns, Southwark
1792 KETTLEY/KITTLEY, James Westminster Bridge
1791 EASTON, Thomas St. Saviours
1790 [Unknown] Byers or Byon (reported as)
1789 CURTIS, Thomas Bear Key, Black Fryers (reported as)
1788 RADBOURN, Thomas Wandsworth
1787 RAWLINSON, Benjamin St. Saviours
1786 PAYNE, James Kingʼs Stairs, Rotherhithe
1785 [Unknown] above bridge
1784 DAVIS, John Greenhithe
1783 BOWLER, James St. Olave
1782 TRUCKE/FRICKE Tower Stairs (reported as)
1781 REEVES, William Southwark
1780 BRADSHAW, John Pickle Herring Stairs, Limehouse
1779 BOADINGTON, William Bridewell Precinct
1778 PEARSON, Henry Hungerford Stairs, Lambeth
1777 PENDER, John Queenhithe
1776 PRICE, William Mill Stairs (reported as) or Price Thomas, Bermondsey
1775 [Unknown] Irongate
1774 [Unknown] Horsleydown
1773 FROGLEY, John Lambeth
1772 BRIGGS, Henry Covent Garden
1771 BADMAN, Abraham St. George’s Middlesex
1770 GODDARD, John Hungerford Stairs
1769 FOGO, George Sommers Quay, Bermondsey
1768 WATSON, William Christ Church
1767 [Unknown] Bankside, Southwark
1766 [Unknown] Below bridge
1765 [Unknown] St. Catherines Stairs
1764 MORYLAS, Robert Westminster
1763 EAGGLESTONE, Samuel Paul’s Wharf (reported as)
1762 WOOD, William Southwark
1761 PENNER, William Richmond
1760 WOOD, Ephraim New Crane Stairs, Wapping (reported as)
1759 CLARKE, James Blackfryars Stairs (reported as)
1758 LANGLEY, John Lambeth
1757 WHITE, James Putney
1756 [Unknown] Cuckolds Point
1755 GILL, Charles St. Saviours
1754 MARSHALL, Adam St. Saviours
1753 SANDIFORD, Nathaniel St. Saviours
1752 HODGSON, Thomas Rotherhithe (reported as)
1751 EARLE, John Irongate
1750 DUNCOMB, John Blackfryers
1749 HOLDEN, Henry Mill Stairs, Rotherhithe (reported as)
1748 WAGDEN, George Christ Church
1747 JOYNER, John Bermondsea
1746 WHITE, John Barnes
1745 BLAZDELL, John Lambeth
1744 POLTON, John Christ Church
1743 WOOD, Alexander Falcon Stairs (reported as)
1742 [Unknown] Blackfryers
1741 ROBINSON, Daniel St. Saviours
1740 WINCH, John Christ Church
1739 HARRINGTON, George St. Saviours
1738 MOOKES, Thomas Lambeth
1737 HEAVER, John Battersea
1736 HILLIARD, William Westminster Bridge (reported as)
1735 WATFORD, Henry Temple Stairs (reported as)
1734 BELLOWS, John Black Lyon Stairs (reported as)
1733 SWABEY, William Lambeth
1732 ADAMS, Robert St. Saviours
1731 ALICE, John Battersea
1730 BROUGHTON, John Hungerford
1729 BEAN/BENN, John Steel Yard Stairs (reported as)
1728 GIBBS, John St. Saviours
1727 [Unknown]
1726 BARROW, Thomas Sunbury
1725 [Unknown] Below bridge
1724 [Unknown] Whitehall
1723 HOWARD, Edward Cupers Bridge, Lambeth
1722 MORRIS, William Rotherhithe
1721 GURNEY, Charles Vauxhall
1720 [Unknown]
1719 DOBBINS, John Three Cranes
1718 [Unknown] St. Catherine’s
1717 CHURCH, William Saviours
1716 GULLYFORD, Edward Westminster
1715 OPEY, John Saviours Mill

 

WINNERS OF OTHER SPECIAL COAT AND BADGE WAGERS

22 June 1977
Silver Jubilee Coat and Badge
Frederick John Burwood

11 May 2000
Millennium Coat and Badge
John Charles Dwan and Mark John Hunter

4 September 2012
Diamond Jubilee Coat and Badge
Christopher Gary Anness

11 September 2014
500th Anniversary Coat and Badge
Alfie Peter Anderson

The Company of Watermen and Lightermen, Watermen's Hall, 16 - 18 St-Mary-at-Hill, London, EC3R 8EF

© 2020 The Company of Watermen and Lightermen